| |
|
| Omatoimimatkalla Aurinkorannikolla |


Pitkä talvi ja ainainen epävarmuus Suomen kesän lämmöstä houkuttelee suomalaisia myös kesäkuukausina Välimeren rannalle ja yksi kestosuosikkikohteista on tietenkin Espanjan Aurinkorannikko.
Mekin valitsimme kohteeksi juuri Aurinkorannikolla sijaitsevan Fuengirolan, joskin vuokraamamme yksityisasunto sijaitsi El Farossa, kävelymatkan päässä Fuengirolan keskustasta. On muuten huomionarvoista, että rakennusbuumista päätellen taantuma näyttäisi Aurinkorannikolla helpottaneen.
Edullisin
lentovaihtoehto
Edullisimman lentovaihtoehdon löytäminen on nykypäivänä erittäin helppoa vertaa.fi -sivuston välityksellä. Jos kohteena on Fuengirolan seutu, on kätevintä lentää Malagan kansainväliselle lentokentälle, josta useaan haluamaansa kohteeseen pääsee sujuvasti ja erinomaisen edullisesti junalla. Lentoja löytyy sekä suoria että yhden tai useamman pysähdyksen taktiikalla. Itse vaihdoimme konetta menomatkalla Amsterdamissa ja palatessa Tukholmassa. Lentoaikataulu kannattaa valita niin, että saapuu kohteeseen valoisaan aikaan, jolloin kaupatkin mahdollista ilta- ja aamupalan hankkimista varten ovat paremmin avoinna. Tietenkin on eri asia, jos majoittuu hotellissa, jolloin ruokakauppoja ei tarvitse etsiä.
Aika lailla omituista oli se, että pyrkiessämme ensimmäisenä iltana muutamaa minuuttia ennen kaupan sulkemisaikaa ostoksille, vartija eväsi meiltä pääsyn Miramar-nimisessä ostoskeskuksessa sijaitsevaan sekatavarakauppaan. Yleensähän kauppaan pitäisi päästä sen aukioloaikoina, eikö totta? No, onneksi ystävämme löysi Fuengirolasta Minimarketin, josta saatoimme hankkia peruselintarvikkeita.
Vaihtelevat hinnat
Kun lopulta seuraavana päivänä pääsimme sisään edellä mainitun ostoskeskuksen sekatavarakauppaan teimme huomion, että peruselintarvikkeet ovat edullisempia kuin Suomessa; niiden hinta tosin saattaa hyvinkin vaihdella ostopaikasta riippuen. Esimerkiksi puolentoista litran vesipullo maksoi El Faron Minimarketissa 55 senttiä, aasialaisten pyörittämässä kaupassa Fuengirolassa euron, eräällä huoltoasemalla puolitoista euroa, malagalaisessa kebab-ravintolassa kaksi euroa ja lopulta Malagan vanhassakaupungissa kaksi ja puoli euroa. Miramarin ostoskeskuksesta ajelimme taksilla asunnolle. Taksilla liikkuminen on edullisempaa kuin Suomessa, muttei yhtä halpaa kuin vaikkapa Israelissa.
Ei pelkkää aurinkoa
Jo nimensäkin perusteella Aurinkorannikko on auringonottajan paratiisi. Merenrantaa riittää silmänkantamattomiin ja kesäkuussa näytti rannoilla olevan mukavasti tilaakin. Aurinkotuolit auringonvarjon suojassa maksoivat meidän valitsemassamme paikassa viisi euroa päivältä. Itse rannalle oli vapaa pääsy. Mutta Aurinkorannikko ei ole vain merta ja aurinkoa, vaan se on myös korkeita kukkuloita ja kuvankauniita kyliä niiden rinteillä. Yksi näistä taajamista on Mijas, josta lähtee vaellusreittejä seuduille, joissa jo antiikin ajan roomalaiset ovat astelleet. Näiltä korkealla sijaitsevilta rinteiltä avautuvat huikeat näkymät alas rannan tuntumaan ja Mijas itsessäänkin on erittäin kaunis paikka ja todellakin kokemisen arvoinen. Halutessaan siellä saa kyytiä hevosella tai aasilla ja sitten autolla alas laskeutuessaan voi valita ns. maaseutureitin, jonka varrella saattaa hyvinkin nähdä vapaana laiduntavia hevosia.
Auringonlasku
kukkulan laella
Fuengirolassa on helppoa liikkua kävellen. Tasainen rantakatu on useiden kilometrien mittainen. Ruokapaikkoja ja kahviloita riittää. Yleensä ottaen ravintoloissa syö edullisemmin kuin Suomessa. Mainittakoon myös, että miesten hiustenleikkuu ja parranajo maksoi vain 10 euroa. Edellä mainittu on tietenkin tuttua kaikille Fuengirolassa käyneille, mutta harvempi lienee kiivennyt läheiselle kukkulalle katsomaan laskevaa aurinkoa. Kukkulan tuntumassa on lenkkeilyyn innostavia reittejä, mutta myös erikoinen, aivan tasainen ja kohtuullisen laaja-alainen kukkulan huippu, josta voi ihailla joko auringonlaskua tai toisessa suunnassa aaltoilevaa merta. Jäi epäselväksi, oliko tämä El Faron ja Fuengirolan keskustojen välimaastossa sijaitseva kukkula Luojan vai ihmisen muokkaama.
Lintuperspektiiviä
Aurinkorannikon harrastusmahdollisuudet ovat moninaiset. Peruskuvioiden ohella pääsee halutessaan kokeilemaan hieman poikkeuksellisempiakin lajeja. Näistä yksi on roikkuminen valjaissa lähes 200 metrin korkeudessa meren yläpuolella. Liitovarjo lienee oikea nimitys keinumaiselle viritelmälle, jota hinataan veneen perässä. Lintuperspektiiviin pääsee muutamalla kympillä. Näköalat olivat upeat, mutta omaa kokemusta varjosti valjaat, jotka painoivat reisiä varsin ikävästi.
Matkalla Malagaan
Mitä ilmeisimmin jokainen loma päättyy joskus. Meilläkin oli lopulta edessä vuokraamamme asunnon siivous ja pakkaaminen. Ystävämme kyydillä pääsimme junalle, joka kulkee akselilla Malaga-Fuengirola 20 minuutin välein; pois lukien muutama hiljainen tunti yöllä. Junalla matkustaminen ei tosiaan vaadi suuria summia ja ehkä juuri sen tähden vapaata istumapaikkaa joutuu toisinaan hieman etsimään. Viimeisenä varsinaisena lomapäivänä ajoimme siis junalla Malagaan. Matka Fuengirolan suunnalta Malagaan maksoi 3,60 euroa. Jätimme matkalaukkumme säilöön Malagan keskusasemalle. Isokokoisesta lokerosta maksoimme päivävuokraa vajaat neljä euroa; laukut oli noudettava kello 23 mennessä. Maksuvälineenä laukkujen säilytyspaikassa toiminee ainoastaan kolikot.
Upea Malagan vanhakaupunki
Olimme kuulleet kehuttavan Malagan vanhaakaupunkia ja alue todellakin vastasi odotuksia; kauniita rakennuksia, upeita puistoja, huikeita näköaloja, vanha linnoitus ja mukavaa tunnelmaa katuravintoloissa. Sekä espanjalaiset että turistit haluavat selkeästi ravita itseään ulkoilmassa. Lounastimme La Plaza Malaga -ravintolassa, jossa ihastelimme ja kehuimme nuoren miestarjoilijan toimintaa ja maistoimme ehkä maailman parasta juustokakkua. Lounas, sisältäen salaatin, pääruoan, jälkiruoan ja ruokajuoman, maksoi 10 euroa ja 50 senttiä.
Tutustuimme vanhaankaupunkiin ensin hevosrattailla ajellen. Tämän jälkeen oli helpompaa päättää, mihin suuntaan kannatti kävellen suunnistaa. Vanhakaupunki ja sen laella sijaitseva linnoitus ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä Malagan keskusasemalta. Junaradan pääteasema sijaitsee vieläkin lähempänä, mutta matkatavaroiden säilytys onnistuu tietääksemme vain keskusasemalla. Koettuamme tarpeeksi Malagan vanhaakaupunkia palasimme noutamaan laukkujamme, kiipesimme junaan, joka kuljetti meidät lentokentälle hintaan 1,80 per henkilö. Junalippu ostetaan joko käteisellä tai kortilla asemalla sijaitsevasta automaatista. Lippu kannattaa säilyttää, sillä osalla asemista on ulosmenoportit, jotka aukeavat matkailijalle ainoastaan matkalipulla.
Takaisin kotiin
Pieni miinus reissulla oli lentoasemalla ennen paluulentoa vietetty yö. Mutta nyt tuo pieni tuska on jo mukava muisto. Ja yö olisi mennyt pipariksi joka tapauksessa, sillä kentälle olisi täytynyt paikallisten ohjeistuksen mukaisesti hipsiä jo aamuviiden aikaan, koneen lähtiessä kello seitsemän.
Lämmöllä suosittelemme lomamatkaa Espanjan Aurinkorannikolle. Kokemuksemme mukaan matkustaminen kyseisellä suunnalla on turvallista sekä vaivatonta ja ihmiset ovat ystävällisiä.
Kari O. Niemi |
|
|

|
|
|