| |
|
Intohimoa Ruotsista |


Intohimo on Ruotsin Jönköpingistä tuleva screamoa ja post-hardcorea soittava bändi. Neljättä kertaa Suomessa vieraillut bändi heitti keikan Turussa Maata Näkyvissä -festivaaleilla, joille tänä vuonna osallistui 25 000 ihmistä.
Suomenkielisestä nimestään huolimatta täysin ruotsalainen Intohimo kuuluu kotimaansa suosituimpiin screamo-bändeihin. Bändin tämänhetkinen keski-ikä on 24 vuotta. – Olemme olleet noin 8 vuotta pystyssä. Takanamme on kaksi demoa ja kaksi kokopitkää albumia, laulaja Johan kertoo. – Kun aloitimme, halusimme soittaa hardcore -musiikkia, vaikka emme sitä lopulta sitten soittaneetkaan, vaan siitä tuli jotain muuta, kitaristi Joakim naurahtelee.
Intohimo
Bändin nimi on Intohimo, mutta jäsenet eivät ymmärrä, saati osaa suomenkieltä.
– Kun aloitimme ja mietimme bändille nimeä, etsin sanakirjan avulla eri kielillä passion-sanaa, kuten hepreaksi jne. Sitten suomen kohdalla intohimo-sana näytti ja kuullosti hienolta, joten päätin, että siinä hyvä nimi meille. Koska itse bändissäkin meillä on tätä musiikkia kohtaan intohimo, joten nimikin kuvastaa meitä hyvin, laulaja Johan kertoo.
Usko
Vaikka yhtyeen jäsenet ovat kristittyjä, he eivät pidä bändiä niin sanottuna kristillisenä metallibändinä. – Haluamme jakaa positiivista sanomaa yleiselläkin tasolla. Kaikki kappaleemme eivät kerro Jumalasta. Useat kappaleet koskevat arkisiakin asioita, mitä kohtaamme elämässämme. Riippuen millainen fiilis on kappaleita kirjottaessa, joskus ne käsittelee uskoa ja toisinaan henkilökohtaisia asioita, kitaristi Albin kuvailee kappaleiden sisältöä. – Haluamme tavoittaa, jokaisen ihmisen, ei vain tiettyä ihmisryhmää, rumpali Joakim lisää. – Rukoilemme paljon aina ennen keikkaa, että voisimme antaa ihmisille jotain positiivista vastineeksi. Vaikka se olisi vain yksinkertaista kiitollisuuden tunnetta. – Meidän bändin jäsenten suurin erilaisuus ihmisinä varmaan on se, että toiset tulevat uskovista perheistä ja toiset taas eivät, kitaristi Joakim kertoo.
Unelma – Olemme saavuttaneet niin paljon tällä bändillä, että olemme enemmän kuin tyytyväisiä. Tavoitteemme on jatkaa menoa ja toivon mukaan tehdä tätä kokopäiväisesti, kitaristi Joakim ja basisti Jakob kertovat. – Edellisen albumin ja uuden albumimme kohdalla suurin ero on, että emme yritä ottaa tietyistä bändeistä vaikutteita, emmekä yritä kategorisoitua mihinkään tiettyyn muottiin. Toivomme saavamme sen lopullisesti valmiiksi ja ulos ensi vuoden alkupuoliskolla, kitaristi Albin tuumailee.
Intohimo on kiertänyt monesti ei kristittyjen bändien kanssa. – Ei meillä niin suuria eroja ole, tavallisia ihmisiähän me kaikki olemme. Suurin ero varmaankin on siinä, että keikan jälkeen muiden suunnatessa jatkamaan iltaa jonnekin, me lähdemme hotelliin ottamaan iisisti. – Pisin kiertueemme on tähän asti ollut 5 viikkoa Yhdysvalloissa, basisti Jakob kertoo.
Mietteitä – Minulle tulee mieleen eräs lause mitä edesmennyt isoisäni heitti, kun hän kätteli uusia ihmisiä. Hän sanoi aina: "Päivää nimeni on Jötte ja olen armon pelastama". Ruotsiksi tuolla lauseella on vielä syvällisempi merkitys. Eikä se ole perusasia, mitä ihmiset sanovat tervehtiessään toisiaan. Tuossa armossa voin levätä ja yritän muistaa sen myös joka päivä. Kannan tätä asiaa myös rintani tatuoinnissa "Frälst av nåd", kertoo kitaristi Albin. – Testatkaa ja koetelkaa uskoanne Jumalaan. Koska Hän on rakastava ja antava Jumala. Minulla on hauska esimerkki asiaan. Siellä missä asun, meillä ei ole omia parkkipaikkoja, joten on todella vaikeaa saada autopaikka talon edestä illalla. Joka kerta kun saavun kotiin ja tarvitsen paikan autolle, rukoilen… ja se on siellä! Se on löytynyt joka kerta, kun olen rukoillut ja se on todella siistiä, kitaristi Albin kertoo rukoilustaan. – Usko on elämän kestoinen prosessi, vaikka et saakaan jotain asiaa haluamasi mukaan tai heti, pitää vaan luottaa Jumalaan ja elää uskoaan todeksi, laulaja Johan lisää. – Älkää tuomitko toisia Jumalan luomia ihmisiä heidän ulkoisen kuorensa perusteella. Kenenkään meidän ihmisten usko ei ole täydellinen ja aina voi oppia uutta toisilta uskovilta. Kuunnelkaa toisianne, älkää tuomitko. Ainoa asia, mikä pysyy samana on Jumala, basisti Jakob huomauttaa.
Teksti: Petri Janas
Kuva: Nelli Tatti
|
|
|

|
|
|